18.01.2016

Пам'ятка для вимушених переселенців

Згідно з офіційною статистикою Міністерства соціальної політики, в Україні зареєстровано 1684815 вимушених переселенців із зони АТО та Криму. 
Багато з них, виїжджаючи з окупованих територій, не знають про свої права та обов'язки.
Щомісячна грошова допомога 

Жителі АР Крим, а також окупованих районів Донецької та Луганської областей мають право на отримання щомісячної грошової допомоги від держави. Вона становить:
- Для непрацездатних осіб (пенсіонерів, дітей) - 884 грн на одну людину (члена сім'ї); 
- Для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (в 2016 році - 1074 грн); 
- Для працездатних осіб - 442 грн на одну людину (члена сім'ї). 

При цьому загальна сума допомоги на сім'ю, яку розраховують як суму розмірів допомоги на кожного члена сім'ї, не може перевищувати 2 400 грн. Період виплати щомісячної грошової допомоги не перевищує 6 місяців. Після закінчення цього терміну необхідно заново подавати заяву, де вказати про відсутність змін, які впливають на призначення грошової допомоги. У наданні такої допомоги можуть відмовити в наступних випадках:
- Будь-який з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення АТО; 
- У володінні сім'ї знаходиться два або більше транспортних засобів (легкові машини, автобуси, вантажівки); 
- Будь-який з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (в 2016 році відповідна планка становить тисячі триста сімдесят вісім грн.). 

Для отримання грошової допомоги необхідно оформити «довідку переселенця» в Управлінні праці та соціального захисту населення за місцем тимчасового проживання. З документів з собою необхідно мати лише паспорт громадянина України. Далі з цією довідкою, яка видається на місці, потрібно звернутися в «Ощадбанк» для відкриття поточного рахунку (безкоштовно), куди і буде перераховуватися грошова допомога. 

Житлові субсидії 

Переселенці, які виїхали на підконтрольну української влади територію і знімають житло, мають право на отримання субсидій, а з 1 жовтня 2015 Кабінет міністрів України спростив цю процедуру. 

Субсидії - це допомога держави в оплаті житлово-комунальних послуг і на них мають право абсолютно всі громадяни України, незалежно від прописки, віку, розміру квартири або будинку і так далі. На розмір субсидії впливає тільки рівень доходу. Окремих законів або нормативно-правових актів для нарахування субсидій внутрішньо переміщеним особам немає, тому для них діють загальні правила, про які багато хто не знає. 

Раніше для нарахування субсидій для тих, хто орендує житло, необхідно було реєструватися в ньому і переоформляти особисті рахунки на ім'я орендаря. Зараз же достатньо тільки договору оренди. 
Крім договору про оренду, необхідно заповнити заяву та декларацію про доходи (із зазначенням доходів усіх, хто фактично проживає у квартирі). Інші документи (довідка про доходи, з податкової, медичні довідки, про несудимість і так далі) від заявника вимагати забороняється. 
Бланки заяви та декларації, а також приклади їх заповнення, можна знайти на сайті Міністерства соціальної політики в розділі «Все про житлові субсидії»

У нарахуванні субсидій можуть відмовити у разі вчинення одноразової оплати за останні 12 місяців, сума якої перевищує 50000 гривень. Це стосується покупки земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплати послуг з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності. 

Субсидія призначається строком на 12 місяців (а не тільки на опалювальний сезон), після чого продовжується автоматично. 

Додаткову інформацію про нарахування субсидій можна дізнатися за телефоном гарячої урядової лінії: 0-800-507-309. 

Право на безкоштовне і пільгове житло 

Згідно комплексної державної програми з підтримки переселенців (затверджена постановою Кабміну від 16 грудня 2015 № 1094), одним із завдань на 2016-2017 рік є забезпечення права внутрішньо переміщених осіб на житло. Зокрема, планується створення реєстру об'єктів нерухомості (незавершеного будівництва, кинутих житлових будинків, котеджних містечок і так далі, модульних будівель для тимчасового проживання), напрацювання моделей надання їх в оренду на пільгових умовах, а також створення соціального житлового фонду у містах (гуртожитки) для надання в оренду переселеним громадянам на пільгових умовах. 

Відповідно до закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», держава зобов'язана надавати переселенцям безкоштовне житло у тимчасове користування (оплачуються тільки комунальні послуги), проте вирішувати цю проблему на практиці можуть тільки місцеві влади, які мають формувати спеціальний фонд житла (санаторії, будинки відпочинку, готелі, гуртожитки і так далі), де можуть жити переселенці. Але виходячи з реальної практики, ця норма закону практично не виконується. Місцеві органи влади просто посилаються на відсутність вільного житла і радять звертатися в громадські та благодійні організації. 

На сайті Міністерства соціальної політики, крім гарячої урядової лінії, по будь-яких питань переселенцям рекомендують звертатися в Міжвідомчий координаційний штаб.
radnykm.jpg
pomichnyk_pereselencya.jpg

Повернення до списку

prezident.jpgvry.jpgmin_just-1.jpgkabmin-1.jpgnotar_palata.jpgzakonodavstvo.jpg